Monica Păduraru

Te invata
Din 1997 este CEO al Junior Achievement România, organizație non-profit care, în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale şi cu sprijinul financiar al comunităţii de afaceri, pune gratuit la dispoziţia şcolilor şi universităţilor programe de tip learning by doing pentru învățământul primar, gimnazial, liceal și universitar, adăugând cursurilor curente module practice care susțin dezvoltarea competențelor necesare tinerilor în profesie şi în viaţă.

Fă cunoştinţă cu mentorii noştri:

lectii

Lorem ipsum dolor

material exclusiv

Inscrie-te pentru a deveni unul din cei 50 de participanti cu acces all inclusive la lectiile si materialele programei de mentorat Scoala 9.

Perspectiva mea asupra educației, importanței și puterii acesteia este sintetizată de afirmația lui Nelson Mandela: „Educaţia este cea mai puternică armă pe care o putem folosi pentru a schimba lumea.” Am încredere în puterea modelatoare a educației, în acei profesori care pot fi un model de viață pentru elevii și studenții lor, indiferent de materia predată sau de dotările existente în școli. Puterea educației consider că se află în entuziasmul fiecărui profesor, în relația pe care acesta reușește să o construiască cu elevii lui, în pasiunea pe care le-o transmite elevilor pentru domeniul de studiu și pentru actul învățării. Educația înseamnă mai mult decât conținuturi bine însușite și reproduse, note și medii bune, examene promovate. Pentru mine, educația înseamnă - pe lângă cele enumerate (și nu în mod obligatoriu note maxime) - transmitere de valori, construire de caractere, asumare și responsabilitate, spirit civic, dorință de autoeducație. Educația înseamnă colaborare, comunicare fără bariere de vârstă sau statut, încurajarea exprimării punctelor de vedere, stimularea și menținerea curiozității, spiritului liber.

Experiența la catedră de 19 ani (nivel liceal – Logică, Psihologie, Economie și universitar – Psihologia Educației, Pedagogie, Comunicare Educațională, Managementul Clasei de Elevi) este completată de cea de responsabil de programe de formare destinate cadrelor didactice din învățământul preuniversitar; formator în proiecte cu finanțare europeană (adresate cadrelor didactice din învăţământul liceal, care predau discipline economice;  managerilor școlari); trainer pentru adulți (cursuri de Formator; Comunicare și managementul conflictelor) și de publicarea de articole în calitate de editor colaborator ("Comunicarea eficientă, cheia succesului în managementul școlar").

Planul de lectie: