colaboratoare

Alina Mirt

Sunt Alina și îmi place să mă joc. Așa mă prezint la începutul întâlnirilor cu copiii. Cumva, am reușit să transform asta într-o meserie, în zona ONG. Cred că fiecare copil merită cadrul în care poate să-și atingă potențialul maxim.

În ce țări europene poți studia gratis. România, unul dintre cele mai accesibile state pentru străini

de Adelina Mărăcine

Platforma educațională Erudera.com a trecut în revistă cele mai accesibile țări din Europa pentru tinerii care vor să studieze în străinătate. România se numără, potrivit sursei citate, printre țările cu cel mai accesibil cost al vieții - aproximativ 700 de euro lunar - ceea ce o face atrăgătoare pentru studenții străini. În ceea ce privește țările europene în care studenții străini pot studia fără să plătească taxe de studiu, acestea sunt Austria, Danemarca, Germania, Suedia, Norvegia.

Cum e prima zi de școală în alte țări. „Nu se dau flori, nu se țin discursuri”

Cu haine și rechizite noi, cu flori în mână și cu emoții au început școala cei aproape 2,8 milioane de copii din România. Prima zi de școală a însemnat și discursuri ținute de directori, primar, preot, polițist. La Colegiul „George Coșbuc” din București, Ministrul Educației a eliberat un mănunchi de baloane iar la Colegiul „Gheorghe Lazăr”, premierul Florin Cîțu s-a legănat pe ritmul melodiei de la Voltaj, „Tânăr vreau mereu să fiu”. Cum arată prima zi de școală în alte țări europene? Părinți români din Finlanda, Marea Britanie, Italia și Austria ne-au răspuns la această întrebare.

19.09.2021

Editorial. Proful rău e bun, proful bun e rău sau teoria relativității

de Monica Halaszi și Horia Corcheș

Sălile de așteptare sunt locuri în care auzi multe. Cine ce face, cine ce spune, cât mai e prețul nu știu cărui produs, la ce medici se tratează lumea și cum sunt profii din diferite școli. „Copiilor le place de proful X. Nu-i stresează, le dă note mari, aproape toți au zece. E conștient că materia lui, nefiind de BAC, nu îi interesează pe elevi. Sunt dezamăgiți însă de proful Y: nu prea face mare lucru, iar majoritatea dau bacalaureatul din materia pe care o predă.”

E aici ceva ce nu se leagă, nu?

13.10.2021