reporter

Laurențiu Ungureanu

Laurenţiu Ungureanu face jurnalism din pasiune şi cu dorinţa de a schimba ceva pentru oameni. Din 2009, a fost reporter special la Adevărul, Digi24 şi Recorder. Astăzi este reporter la Libertatea. A scris două cărţi despre istoria recentă a României. Răspunde la ponturi şi sugestii: laurentiu.ungureanu@libertatea.ro.

Învățătoare în sistemul Step by Step: „Elevii își exprimă liber opiniile și își ajută colegii care au un ritm mai lent de învățare”

de Ema Tănase

Matematica se face cântând, opiniile sunt exprimate liber, se lucrează în perechi sau în grupuri mixte, sala este organizată în semicerc. În plus, fiecare elev își asumă responsabilitatea de a sprijini un coleg cu un ritm mai lent al învățării. Sunt câteva dintre metodele folosite de sistemul alternativ de educație Step by Step despre care învățătoarea Coziana Zaharia a povestit pentru Școala 9.

Primul an cu locuri speciale la liceu pentru copiii cu autism, Sindrom Down sau alte dificultăți de învățare. Doar un sfert au fost ocupate

Florinela Iosip

Copiii cu cerințe educaționale speciale (CES) beneficiază pentru prima oară în acest an școlar de locuri speciale pentru înscrierea la liceu. Numai că dintre cele peste 2000 de locuri puse la dispoziție de inspectoratele școlare județene, doar un sfert au fost ocupate. Așa arată datele ONG-urilor care activează pentru drepturile copiilor cu autism, transmise către Școala 9 în contextul Zilei Internaționale a Autismului marcate astăzi, 2 aprilie. Locurile speciale reprezintă o măsură de combatere a discriminării copiilor cu CES, funcționând după același principiu ca locurile speciale pentru copiii romi.

Cum se rezolvă cele mai grele subiecte de la proba de matematică de la Evaluarea Națională. Profesoara Liliana Mitre îți arată demonstrațiile pas cu pas

Liliana Mitre, profesoară de matematică și cofondatoare a platformei educaționale SuperScoala, a rezolvat pentru publicația Școala 9 problemele de la proba de matematică din cadrul Evaluării Naționale. Mulți au considerat că exercițiul 5 de la Subiectul al III-lea a fost unul care ar fi putut să-i facă pe mulți să piardă jumătate de punct.

21.06.2023