Colaborator

Paul Paraschiv

Are 19 ani și tocmai a absolvit Liceul Teoretic „Carmen Sylva” din Eforie Sud, la profilul matematică-informatică, și a fost admis la Facultatea de Inginerie Mecanică și Mecatronică de la Universitatea Politehnica București.

Erau și ei frații noștri

De Ana Maria Ciobanu, fotografii și video de Andrei Becheru

La Casa de Copii din Bușteni au crescut mii de băieți. Pentru unii dintre ei, revederea cu foștii colegi supraviețuitori ai sistemului de protecție comunist e o ocazie de a depăna amintiri, dar și de a le nuanța pe cele mai dureroase și ascunse.

24.06.2019

Cum sunt pregătiți pentru viața de după 18 ani adolescenții din plasament. „Mulți ascund tristețea încercând să fie amuzanți”

de Medeea Stan. Foto: Vlad Chirea

Au trecut vreo 13 ani de când părinții le-au trimis într-un centru de plasament din Galați, își amintesc Miruna și Carmen. La 17 ani, adolescentele se întreabă cum va fi viața lor după ce vor ieși din sistemul de protecție socială. În toată această perioadă, s-au întâlnit cu mama lor, care n-a fost de acord ca gemenele să fie adoptate. „Când voiam să mergem acasă vara, ne lua. Am vrut să fim acolo, nu conta că nu aveam ce mânca”, ne-a povestit Miruna în tabăra Asociației Ajungem Mari pentru adolescenții din centre. La mai multe ateliere, tinerii au învățat despre emoții, relații și cum să-și gestioneze banii.

Primul an cu locuri speciale la liceu pentru copiii cu autism, Sindrom Down sau alte dificultăți de învățare. Doar un sfert au fost ocupate

Florinela Iosip

Copiii cu cerințe educaționale speciale (CES) beneficiază pentru prima oară în acest an școlar de locuri speciale pentru înscrierea la liceu. Numai că dintre cele peste 2000 de locuri puse la dispoziție de inspectoratele școlare județene, doar un sfert au fost ocupate. Așa arată datele ONG-urilor care activează pentru drepturile copiilor cu autism, transmise către Școala 9 în contextul Zilei Internaționale a Autismului marcate astăzi, 2 aprilie. Locurile speciale reprezintă o măsură de combatere a discriminării copiilor cu CES, funcționând după același principiu ca locurile speciale pentru copiii romi.

02.04.2021