Școala9 caută reporter

Căutăm un reporter de teren full time care să scrie despre oamenii și fenomenele din educație.

27.08.2019

De Școala9

Cine suntem

Școala9, un proiect editorial creat de DoR și BRD - Groupe Société Générale, este o publicație jurnalistică dedicată educației preuniversitare. Scriem despre viața din școală, despre profesori, elevi, părinți, specialiști și activiști din domeniu, despre încercările lor de a schimba educația. Vrem să facilităm comunicarea dintre ei și să promovăm soluțiile constructive, pentru că ne-am dat seama, după un an în care am scris despre educație, că în România se vorbește mult despre reforma învățământului, dar se face prea puțin.

Școala9 publică de la reportaje și interviuri până la portrete, features și articole explicative, inclusiv fotoreportaje, benzi desenate, infografice, podcasturi și materiale video. Căutăm tot timpul moduri creative de a „împacheta” subiectele.

Echipa noastră e formată în prezent din doi reporteri, un editor și un art director și vrem să mai aducem alături de noi un reporter ca să putem acoperi subiecte mai multe și mai variate. Lucrăm îndeaproape cu restul echipei DoR și cu alți jurnaliști, fotografi și ilustratori freelanceri.

Ce vrem

Ești potrivit pentru jobul de reporter Școala9 dacă:

• Îți place să discuți cu oameni, să explorezi tendințe și fenomene, să cauți unghiuri de abordare noi, să descoperi povești care ilustrează tendințe mari din educație
  • Ai experiență în jurnalism (câțiva ani de muncă în domeniu sunt un avantaj)
  • Ești curios și îți place să mergi pe teren
  • Ești autonom în procesul de documentare și colaborativ în cadrul echipei
  • Ești interesat să te dezvolți continuu
  • Știi bine limba engleză, ca să ai acces la oportunitățile de învățare și jurnalismul care ne inspiră.

Cum arată munca unui reporter

Dacă intri în echipa noastră, vei documenta și scrie, independent sau împreună cu alți reporteri Școala9 și DoR, 3-5 materiale pe lună, cu focus pe profesori, părinți, autorități și experți în domeniul educației.

Estimăm că jumătate din timp vei fi pe teren, iar în restul timpului vei scrie și vei predocumenta subiecte viitoare, sub îndrumarea unui editor.

Împreună cu echipa Școala9 vei identifica și testa modalități de implicare a publicului în dezvoltarea de conținut și vei participa la construirea unor produse și evenimente ale organizației, cum ar fi spectacolele DoR Live sau conferința The Power of Storytelling.

Și, pentru că viața la DoR e un proces continuu de îmbunătățire a sinelui și a muncii, în tot acest timp, vei beneficia de toate oportunitățile de învățare oferite echipei DoR (ateliere, conferințe, traininguri).

Jobul este full time, în București și presupune contract de muncă.

Ce trebuie să faci

Intră pe scoala9.ro, citește o parte din materialele pe care le-am publicat până acum și fă-ți o idee despre genul de jurnalism pe care-l practicăm. Ca să candidezi pentru jobul de reporter, trimite-ne la maria.bercea@decatorevista.ro următoarele:

• 3 idei de materiale pe care le consideri potrivite pentru Școala9, cu detalii despre modalitatea de documentare (într-un document separat, nu în corpul email-ului);
  • 3 materiale jurnalistice produse de tine în ultimul an;
  • CV-ul tău.