Alte articole

Laborator

Cărți pe TikTok

de Catinca Andrușcă

Tinerii intră pe TikTok de cel puțin patru ori și stau acolo măcar două ore jumătate în fiecare zi. Partea bună e că acolo pot întâlni și Booktokeri. Adică micii influencerii ai marii plăceri pentru lectură. 

14.06.2025
Laborator

Roblox, Brawl Stars, Fortnite și… CampioMate. Jocul care a transformat matematica „din joc individual, cu pix și hârtie, în unul de echipă”

de Andreea Archip

10 mii de elevi de gimnaziu s-au întrecut anul ăsta în CampioMate. Competiția online a fost făcută pe modelul sportiv, cu antrenori, bancă de rezerve și transferuri, de către doi părinți antreprenori cu experiență în publicitate. „Ne-am gândim la matematică ca la un produs și că trebuie să conectăm copiii cu el”. Așa au creat o platformă gratuită unde să joace toți copiii, nu doar cei care fac performanță. Anul trecut, au observat că elevii din județul Iași care au participat la CampioMate au avut rezultate mai bune și la Evaluarea Națională. Dar peste toate, altul e marele câștig: „Înainte îmi era frică de teste la mate și acum nu-mi mai e.”

07.06.2024
Laborator

The Fishermen Quintet, cei cinci băieți care au prins „Păstrăvul” lui Schubert

de Alberto Păduraru Foto: Nur Khamis

Camera din muzica de cameră se referea la apartamentele personale ale regelui unde se petreceau aceste recitaluri exclusiviste. Asta era în secolul al XVII-lea. Astăzi, saloanele ni se deschid nediscriminatoriu, așa că am pornit să aflu mai multe despre muzica de cameră a Bucureștilor Noi. 

29.01.2025