Vor mai multă libertate în alegerea lecturilor, în formularea opiniilor și în analiză literară. N-ar strica și niște gramatică, măcar la mate-info, unde înclinația spre logică și ordine i-ar ajuta. Asta mi-au spus patru elevi din familii cu rădăcini din Turcia, Grecia și Ucraina și Republica Moldova, într-o discuție despre bacalaureatul la limba și literatura română.
Cum arată o școală în care „nevoile speciale” sunt văzute ca potențial, nu ca o condamnare?
Misiunea părintelui se termină la poarta școlii? Sau ar trebui să fie implicat în toate aspectele educației?