Elevii de la Liceul tehnologic Puiești din Vaslui, care au participat la evenimentul „Care-i faza cu știința”, organizat de Școala 9, au ținut să-i transmită cercetătorului Cristian Presură mesajele lor de mulțumire. În ora în care au dialogat, aceștia spun că au aflat lucruri fascinante despre Univers și în plus, povestea despre cum a devenit cercetător i-a inspirat să-și urmeze visurile.
Pentru că școala s-a mutat online sau la TV, un adolescent care a decis să învețe de acasă în clasa a XII-a are câteva sfaturi.
Începând cu 1 septembrie, elevii din Rusia vor intona imnul și vor arbora drapelul rus înainte de începerea cursurilor, potrivit unui anunț al Ministerului Educației. De asemenea, educația istorică devine obligatorie pentru clasa întâi.