O directoare de școală dintr-un sat din Sălaj a reușit, cu metode simple, să-i aducă pe elevi cu drag la școală și astăzi copiii își aduc ei dimineața colegii la cursuri. Delia Monica Petran, de la Școala gimnazială Dobrin, cu 120 de elevi, a dat responsabilități tuturor profesorilor, a strâns relația cu familiile copiilor și a premiat prezența la școală. O politică a școlii este ca fiecare elev să primească atenție. „Să nu existe copil care să vină la școală și nimeni să nu-l întrebe nimic până merge acasă”, explică profesoara. Iată câteva exemple concrete de ce funcționează în combaterea abandonului școlar.
La o școală privată, creată de un grup de părinți din Timișoara, copiii și profesorii sunt parteneri egali în educație.
Proiectul Școala 9 „Care-i faza cu știința?” revine luna aceasta cu o nouă întâlnire. Vineri, 21 aprilie, de la ora 11.00, cercetătorul Gabriel Balmuș va răspunde întrebărilor elevilor de la Liceul Tehnologic „Petre P. Carp” din Țibănești, Iași. Întâlnirea va avea loc în format hibrid. Proiectul publicației noastre își propune să înlesnească întâlniri între reputați oameni de știință și liceeni din rural sau urbanul mic.