Alte articole

Laborator

Semnalele depresiei la adolescenți, în pandemie. Psihologul Carmen Buțerchi: „32% au consumat substanțe alături de prieteni conectați online”

de Carmen Buțerchi

Izolarea cauzată de pandemia de Covid-19 a afectat adolescenții din toată lumea. O cercetare internațională arată că aproape jumătate dintre aceștia au consumat substanțe și alcool, chiar în absența „găștii” de prieteni. Unii au consumat împreună, prin intermediul tehnologiei. Carmen Buțerchi, psiholog și psihoterapeut pentru familie, cuplu și copil, explică de ce adolescența este o vârstă vulnerabilă și oferă pentru părinți un manual pentru a identifica momentul în care trebuie să apeleze la un specialist pentru copilul lor.

 

27.04.2021
Clasă

[Vara mea] Crush-uri în oraș

de Teodora Agarici, ilustrație de Oana Barbonie

Când ai 14 ani și stai în Capitală, vara e fie o relaxare fără griji, fie o fugă neîncetată să faci lucrurile pentru care nu ai timp în restul anului. Ambele cu pauze pentru vlogurile lui Selly.

15.08.2018
Laborator

Politica din educație, imaginată în „Alandalia bis”

Redacția Școala9

Citește un fragment din cartea „Alandalia bis”, scrisă de Zeno Daniel Șuștac, un manifest împotriva politizării educației. Volumul continuă explorarea satirică a sistemului educațional de la noi și de oriunde început în prima carte „Alandalia”. Puteți face cunoștință cu personaje precum magistrul educației Conțopel Scrijelescu, portarul școlii Conspirățel Negaru, cu inspectorul școlar Trage-Sfori, directorul Pricopsel Butonaru sau cu sindicaliștii Struna și Biciu’.

13.11.2024