Printre liderii lumii, pentru prima oară, la a 28-a ediție a Conference of the Parties, cunoscută drept COP 28, au participat și copii din toată lumea. Eva, elevă în clasa a X-a din Giurgiu, a mers la Dubai cu un mesaj ferm al generației ei cu privire la schimbările climatice. Le-a povestit celor de acolo și despre cum e afectat orașul ei de la malul Dunării de încălzirea globală.
Adulții dintr-o școală particulară din România au înțeles că trebuie să se înțeleagă pe ei înșiși ca să poată construi relații sănătoase cu elevii și copiii lor. Iar acum vor să ducă ideea aceasta și tot sistemul de suport în 10 școli publice.
Cine sunt cei care ar putea construi o Românie mai bună și mai diversă? Publicăm o serie despre tineri care credem că ar putea avea un impact asupra felului în care vom trăi pe viitor.