O școală din Texas, SUA, a interzis Biblia

După ce mai mulți părinți și membri ai comunității au contestat o serie de cărți, un district școlar din Texas, SUA, vrea să le scoată de pe rafturile bibliotecii sale chiar înainte de semestrul de toamnă. Printre cărțile scoase se numără o adaptare grafică a jurnalului Annei Frank, „The Bluest Eye” de Toni Morrison și Biblia, scrie The Guardian.

28.08.2022

Redacția Școala 9

Motivul pentru care peste 40 de cărți au fost contestate nu este clar. Măsura a fost luată după ce consiliul de administrație al districtului școlar independent Keller, din comitatul Tarrant din Dallas-Forth Worth, a stabilit o nouă politică care prevedea revizuirea cărților. Trei membri ale căror campanii au fost finanțate de organizația conservatoare Patriot Mobile Action Pac au fost aleși în consiliul școlar din Keller în acest an, scrie The Guardian.

„Anticipăm că mai multe cărți precum Biblia, Jurnalul Annei Frank: The Graphic Adaptation, și alte titluri vor fi pe rafturi foarte curând. (Vă rugăm să rețineți că mai mult de 50 de exemplare din Jurnalul Annei Frank au rămas în circulație; doar ediția romanului grafic a fost contestată anterior și, prin urmare, este din nou în curs de revizuire)”, a spus Rick Westfall. Adică după ce vor fi revizuite, probabil aceste cărți se vor întoarce în bibliotecă. Westfall a subliniat că nu este vorba de o interzicere totală a cărților.

„Este imperativ să ne învățăm copiii despre Holocaust”

Controversele s-au învârtit în jurul bibliotecii de când au început protestele împotriva unor cărți cu teme LGBT scrise pentru tineri adulți. Dar scoaterea „Jurnalului Annei Frank” a provocat îngrijorare în rândul grupurilor evreiești locale, potrivit Washington Post. Într-o declarație comună, Federația Evreiască din Fort Worth & Tarrant County și Federația Evreiască din Greater Dallas și Consiliul pentru Relații Comunitare Evreiești au cerut districtului școlar „să pună cartea înapoi pe raft”.

„Este imperativ să ne învățăm copiii despre Holocaust în moduri adecvate vârstei lor, așa cum se subliniază în standardele de stat din Texas pentru educația privind Holocaustul. Într-o perioadă în care antisemitismul este în creștere, trebuie să fim deosebit de vigilenți pentru ca nimic asemănător Holocaustului să nu se mai întâmple vreodată”, se arată în declarație.

Eliminarea cărților din școlile publice este o tendință în SUA aproape întotdeauna condusă de politicieni și legislatori conservatori.

O evaluare oficială din perioada 1 iulie 2021 - 31 martie 2022, realizată de Pen America, organizația americană non-profit care sprijină libertatea de exprimare, a arătat că 86 de districte școlare din 26 de state au interzis cărți, multe dintre ele conținând teme legate de sexualitate și rasă. Texasul este liderul acestei tendințe.

Școala9

Redacția

Redacția Școala9

carti interzise, carti interzise sua, texas, biblia interzisa, jurnalul annei frank interzis