colaboratoare

Adelina Trandafir

Studiază la Facultatea de Electroctronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației din cadrul Universității Politehnica București. În liceu a făcut parte din proiectul „Liceeni cronicari”, scriind articole despre spectacole de teatru pentru Bookhub.ro, dar în ciuda ipostazei jurnalistice din prezent, pasiunea sa a rămas scrierea literară stil „raw existence” - în detaliul trăirilor umane. Membră a clubului de film Limitless, a coordonat pentru prima dată o echipă completă ca regizor pentru scurtmetrajul „La cămin”, experiență care i-a dovedit definitiv că în artă se regăsește cel mai bine, chiar dacă arta dominantă din timpul anului universitar se rezumă la circuite și linii de cod.

Cum am scrie azi despre Ana, Otilia și Vitoria? Femeia în literatura pentru Bac

de Adelina Trandafir

ANALIZĂ. Noua programă la limba română propusă pentru bacalaureat nu are și autoare. De altfel, niciuna dintre operele pentru Bac nu e scrisă de o femeie. M-am uitat însă și la personajele feminine din literatura pentru examen. Cum le văd elevii de azi pe Ana, Otilia și Vitoria?  

10.12.2025

Alte articole

Școala cea mai 9

Care-i faza cu trapul?

de Filip Niță Ilustrație: Simina Popescu

Anul trecut, în România, patru din top zece cei mai ascultați artiști de pe Spotify au fost trapperi. Restul, maneliști. Pe primul loc a fost tot un trapper: RAVA. Am reflectat puțin asupra acestei teme, am depănat amintiri, am făcut un scurt istoric al genului și am discutat cu o profesoară de muzică despre ce înseamnă trapul pentru generațiile de astăzi.

29.11.2025
Clasă

„Care-i faza cu știința” / Fizica din „Interstellar” și din poezia lui Eminescu, explicată de cercetătorul Cristian Presură elevilor vasluieni din Puiești

de Andreea Archip Foto: Vlad Chirea

Fizicianul și cercetătorul Cristian Presură s-a întâlnit luni, 13 martie, cu elevii mai multor clase de la Liceul Tehnologic Puiești, din Vaslui. Timp de o oră, liceenii i-au pus  întrebări despre teleportare, existența extratereștrilor și despre legile fizicii care au inspirat filmul SF „Interstellar”. Profesoara lor de română Anca Coatu a vrut să știe și cum explică omul de știință versurile lui Mihai Eminescu din nuvela „Sărmanul Dionis” despre spațiu și timp. „Care-i faza cu știința” este o inițiativă a platformei Școala 9 care înlesnește întâlnirea dintre cercetători și liceenii din rural sau urbanul mic.

14.03.2023
Laborator

(ne)PERMIS. Cum dăm feedback constructiv la școală

Școala9xLaw-Z. La școală e important să dai feedback, dar la fel de important e și cum îl dai. Cum ajungi să dai feedback constructiv în comunitatea școlară afli în rubrica (ne)PERMIS. 

05.05.2025