if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

PROFESORI DIGITALI | Ionel Dumitru Nedelcu: „Să nu încetezi niciodată să înveți lucruri noi. Învățarea nu se termină niciodată.”

Valentina Nicolae

Profesorul de limba română care predă la tablă, față în față, pe blog, pe YouTube, pe TikTok și, probabil, pe orice va mai apărea nou pe planeta internet.

04.06.2020

Editorial. Nu te-a învățat la școală să saluți? – o întrebare care ne bântuie

de Monica Halaszi și Horia Corcheș

„Nu te-a învățat la școală să saluți?” Întrebarea se aude de undeva din spatele meu și sesizez, în tonul vocii, iritare. „Ce vă învață la școală? Numai prostii...” continuă doamna. Nu întorc capul, dar mustesc. Este frustrant să auzi reproșuri redundante la adresa școlii și să simți această etichetă care îi este atribuită: spațiu în care nu se întâmplă mai nimic, în care învățarea nu se produce, în care tot ce se livrează sunt prostii.

26.10.2022