Scriitori de manual. Doina Ruști: „În toate cărțile mele, am scris câte o bucățică din povestea care mi-a făcut praf copilăria“

Florinela Iosip

Doina Ruști este una dintre cele mai apreciate scriitoare contemporane ale României. În spatele operei sale se ascunde trauma asasinării tatălui său când avea 11 ani, răzvrătirea unei adolescente care după aceea și-a luat viața în propriile mâini și dorința de a trăi în prezent: de la cititul de pe un ecran în loc de cărțile „care foșnesc“ la a încuraja tinerii să spună povești așa cum simt ei. Dincolo de autoarea pe care o putem găsi pe Facebook, în librării și în manualele școlare, am încercat să cunoaștem omul.

06.08.2021

5 sfaturi pentru profesori în discuțiile cu elevii lor despre vaccinare

de Silvia Guță

Campania „PĂI, ȘI EU?” lansată de In a Relationship cuprinde un set de cinci recomandări pentru discuțiile între profesori și elevi despre vaccinare. Psihoterapeuta Silvia Guță își dorește astfel să ajute cadrele didactice, părinții și elevii să înțeleagă mai bine cum arată o atitudine responsabilă, respectuoasă și corectă față de celălalt, indiferent de opțiunea personală cu privire la vaccinare.

08.01.2022

Job de vară: Alex, 5 hotdogi pe minut