Integrarea copiilor cu CES în școli și licee – în căutarea unui limbaj comun. Perspectiva profesorului (I)

de Adriana Moscu

Anul acesta a venit cu o noutate pentru elevii cu CES (cerințe educaționale speciale): locuri speciale la admiterea în licee și școli profesionale, prin ordin de ministru. Dincolo de declarații, cum arată realitatea din teren? Îți prezentăm trei perspective în serial.

08.07.2020

Profesorii care au susținut inspecțiile pentru titularizare degeaba. „Dacă se poate fără ea, de ce ne încarci?” Cum ar putea fi reformată evaluarea cadrelor didactice

de George Herlaș

Greva generală a determinat Ministerul Educației să ia decizia ca inspecțiile la clasă să nu mai conteze la nota de la examenul de titularizare. În confuzia generală au fost prinse cadre didactice care au susținut totuși aceste inspecții înainte de decizia anulării și unele cu eforturi mari, cum ar fi călătorii de sute de kilometri și bani din propriul buzunar pentru materialele didactice. Jurnaliștii de la Școala 9 au vorbit cu trei profesoare care povestesc absurditatea prin care au trecut și cu un expert în educație despre relevanța acestor inspecții.

24.06.2023

Kit: La prima alegere

De Anca Iosif, colaj de Oana Barbonie

La ce ne uităm, ce consumăm înainte sau după alegerile europarlamentare dacă votăm pentru prima oară?

23.05.2019