Reacțiile copiilor români la război: „Fiica mea i-a trimis o scrisoare lui Iohannis ca să-l roage să facă ceva pentru Ucraina”

de Adelina Mărăcine, Ada Constanda

„Fiul meu de 13 ani a stat o zi întreagă de vorbă cu un alt copil din Ucraina. Îl auzeam întrebându-l pe acel băiat dacă îl poate ajuta cu ceva. Îi spunea că, dacă e nevoie, împarte camera cu el”, este doar una dintre poveștile împărtășite de o mamă pe un grup de Facebook. Școala9 a cules astfel de istorisiri și a stat de vorbă cu un psiholog și un profesor pentru a înțelege de ce e important să le vorbim celor mici despre război, dar și cum ar trebui să o facem fără a ascunde adevărul și fără să-i speriem.

Cărți și filme despre educație. Recomandările redacției Școala 9

Redacția Școala 9

În ultimii doi ani de pandemie, am stat mai mult în casele care ne-au devenit și birouri, și săli de lectură sau de cinema, uneori și ringuri de dans. Când granițele au stat închise, am călătorit cu mintea din vârful canapelei, prin cărțile pe care le-am citit și filmele pe care le-am văzut. Reporterii și colaboratorii Școala 9 au adunat o listă cu cărți și filme despre educație, care prin temele lor completează ce se învață la școală sau doar ne dau teme de reflecție. Cărți și filme numai bune de pus pe lista cu lucruri de făcut în 2022.

Cinci întrebări și răspunsuri despre vaccinarea anti-COVID la copii

de Cristina Radu. Foto: Vlad Chirea

Școala 9 a discutat cu un epidemiolog, un medic pneumolog, un microbiolog și un pediatru despre vaccinarea anti-COVID, despre eficiența vaccinului, efectele adverse și eventualele riscuri la care ar fi expuși copiii și a analizat cum stau alte țări la acest capitol. Autoritățile au în plan organizarea unui maraton de vaccinare pentru copii în perioada 31 mai - 1 iunie, pentru imunizarea adolescenților cu vârste între 16 și 19 ani. Maratonul ar putea fi destinat și copiilor din grupa de vârstă 12-15 ani, dacă Agenția Europeană a Medicamentului va veni până atunci cu o decizie în ceea ce privește vaccinul Pfizer.

28.05.2021