Cum îi protejăm pe copii în mediul digital. Diana Graber, profesoară de educație digitală: „Orice postăm în online e pentru totdeauna”

de Andreea Ofițeru. Foto: Shutterstock, arhivă personală

Astăzi atât educația, cât și distracția copiilor este online. Învață și se întâlnesc cu colegii pe Google Classroom, primesc temele pe Whatsapp, apoi își dau întâlnire pe Tik-Tok, Instagram, Snapchat, Facebook. Diana Graber, profesoară specializată în educație digitală și scriitoare, explică într-un interviu pentru Școala 9 cum ar trebui să menținem un echilibru între offline-ul și online-ul din viața copiilor.

29.10.2020

[Vara mea] Lecția de română

de Irina Tacu, fotografii de Matei Bumbuț

La doi ani de când părinții lui au venit din Iran în România, Barbod se pregătește pentru clasa a IV-a în București și profită de vacanța de vară ca să învețe mai bine limba română.

22.08.2018

Șapte părinți în pandemie. Școală și muncă la domiciliu.

de Ella Moroiu. Ilustrație: Lucian Lupu / Argo

În timp ce scriu acest articol, cei doi copii ai mei sunt la orele online cu învățătoarea și profesorii de la o școală din București. După ce am început ziua sărind peste cafea și mic dejun ca să rezolv probleme tehnice cu un mouse care a încetat din viață, mă trezesc că ai mei copii au luat pauză în mijlocul orei ca să se certe pe încărcătorul de laptop. Aleg să îi las să își rezolve singuri disputa, pentru că am ratat deja trei termene-limită pentru textul pe care îl citești.

10.05.2020