
Are 37 de ani și, pentru moment, se bucură de vacanța dintre clasa a doua și a treia.

AI-ul și-a făcut loc de ambele părți ale catedrei. Am discutat cu profesori de română, engleză și istorie despre inteligența artificială în procesul didactic și pregătirea proprie.
Un copil în vârstă de 7 ani, din Germania, este prea bolnav ca să poată merge la școală. În locul său, Joshua Marinangeli a trimis un avatar, un robot prin intermediul căruia poate interacționa cu profesorul. E de ajuns ca ochii robotului să „clipească” și profesorul înțelege că Joshua dorește să intervină sau să răspundă la o întrebare adresată elevilor din clasă. Digitalizarea școlii a fost accelerată de Covid-19 și roboțeii-elevi ar putea fi soluția pentru copiii cu diferite afecțiuni să-și continue studiile alături de colegii lor. Și platformele educaționale online vor avea o viață lungă.
Cum a reușit o elevă să-și determine colegii să citească și să vorbească despre cărți.