Colaborator

Despina Bădescu

Are 37 de ani și, pentru moment, se bucură de vacanța dintre clasa a doua și a treia.

Ce tehnică foloseau profesorii acum 300 de ani pentru a încuraja concurența între elevi. Mărturii expuse la Muzeul de Istorie din Sighișoara

Muzeografii din Sighișoara au descoperit în arhive două plăcuţe de lemn inscripţionate în limba latină, datând din 1874, care erau folosite în scop didactic în prima şcoală din oraş, cunoscută drept Şcoala din Deal, astăzi Liceul Teoretic „Joseph Haltrich”. Acestea pot fi văzute la Muzeul de Istorie al orașului, în cadrul Festivalului Sighișoara Medievală care se desfășoară în acest weekend, scrie Agerpres.

31.07.2022
if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>