EDUCAȚIA ÎN LUME. Englezii îngheață taxele la universități. În India, fermierii au improvizat o școală pentru copiii fără posibilități

de Andreea Archip. Foto: Shutterstock

Pandemia de COVID-19 continuă să adâncească problemele din sectorul educației. În Anglia, studenții nu mai pot și nu mai vor să plătească taxe la fel de mari, în Australia, cei care învață peste hotare vor să se întoarcă acasă, nemulțumiți de calitatea educației în vremea COVID. În India, un grup de fermieri care protestează împotriva guvernului și-au improvizat o școală pentru copiii dezavantajați. În ciuda închiderii școlilor, elevii singaporezi au avut cele mai bune rezultate la examene din ultimii 30 de ani. Peste Ocean, aflăm despre actrițe cunoscute care au încercat să-și bage fiicele la facultate prin mită.

Editorial. La 400.000 de studenți avem circa 20.000 de doctoranzi (din care 83% sunt din generațiile anterioare), iar profesorii sunt evaluați mai ales în funcție de munca desfășurată alături de aceștia

de Ioan Ianoș

Profesorul profesorul univ. dr. emerit Ioan Ianoș, de la Facultatea de Geografie a Universității din București, a deschis ieri o polemică pe marginea problemelor care, de regulă, nu trec de cadrul școlii. Cei circa 400.000 de studenți din învățământul superior românesc, crede autorul, merită o școală mai bună.

27.02.2021

Între sacru și napolitane

De Elena Văduva, ilustrații de Oana Ispir

Viața unui elev la un liceu teologic ortodox se împarte între materiile laice, studiul teologiei și misterele vieții de tânăr adult.

10.10.2018