Nu am văzut soluții clare, am văzut doar declarații!

de Antonia Pup, președinte al Consiliului Național al Elevilor

Pandemia aceasta ne-a făcut să realizăm că, dacă încerci să îi mulțumești pe toți, de fapt, nu mulțumești pe nimeni, iar din toată această ecuație noi, elevii, am ieșit pe minus. Vin doar cu câteva argumente statistice: 900.000 de elevi nu au acces la ceea ce unii jurnaliști au denumit Marea Predare Online. Ministerul Educației și Cercetării a numărat 250.000, dar nu mai este o mirare, doar se chinuie de aproape zece ani să numere elevii navetiști și de fiecare dată le dă cu rest liderilor noștri de pe Berthelot.

18.05.2020

Primarul-învățător din Bătrâna, comună fără școală și cu 175 de locuitori: „Dacă aș putea să fiu din nou învățător, aș renunța imediat la scaunul de primar”

de Andrei Crăițoiu

Un fost învățător este primarul ales cu cel mai mic număr de voturi din România, 126. Dar și cu unul dintre cele mai mari procente: 84%. Comuna Bătrâna, Hunedoara, nu mai are școală din 2002. Ultima generație pe care Radu Herciu a dus-o până la clasa a patra număra trei elevi. A fost învățătorul școlii din sat timp de 24 de ani și de 20 este primar. Inima i-a rămas însă la catedră, la copiii lui cărora „le-a pus creionul în mână” și care toți sunt plecați astăzi din micuța localitate de munte.

Amintiri de la prima olimpiadă de matematică din istorie

De Maria Bercea

Olimpiada Internațională de Matematică (IMO) din 1959, de la Brașov, a fost prima experiență internațională pentru viitorul președinte al secției de matematică a Academiei Române, președintele onorific al actualei ediții a IMO de la Cluj.

11.07.2018