Editor

Mara Wagner

A absolvit Facultatea de Limbi Străine și a lucrat mulți ani în print. De curând și-a (re)descoperit pasiunea pentru predat – i se mai spune și „profa de germană”. Are copii și pisici. În timpul liber traduce și scrie cărți.

INTERVIU | Monica Anisie, ministrul Educației: „Profesorii vor supraveghea cu strictețe respectarea măsurilor de distanțare fizică dintre elevi”

de Andreea Ofițeru

Ministrul Educației, Monica Anisie, vorbește într-un interviu în exclusivitate pentru Școala9 despre ce se va întâmpla în perioada următoare în sistemul de învățământ din România. Examenele naționale se susțin, așa cum Ministerul Educației a stabilit în luna aprilie, iar profesorii vor supraveghea cu strictețe respectarea măsurilor de distanțare fizică dintre elevi. Elevii care se pregătesc să susțină Bacalaureatul nu vor mai susține probele de competențe lingvistice și digitale, ci acestea se vor echivala fie cu certificatele obținute de la diverse alte instituții, fie prin criteriile pe care Ministerul Educației le va stabili în următoarele două săptămâni.

15.05.2020

Educația din Germania, prin ochii emigranților români

De Nicoleta Coșoreanu, fotografii de Cătălin Georgescu

Șapte români stabiliți în Germania ne-au povestit cum arată din diverse perspective sistemul educațional de acolo.

03.02.2020

Ce vor elevii să învețe la școală

de Nicoleta Rădăcină

Am întrebat elevi de gimnaziu din zone diferite ale țării ce vor să învețe la școală; răspunsurile lor sunt deseori amuzante, pe alocuri surprinzătoare, uneori foarte triste.

31.08.2018