Mihaela Michailov

Mihaela Michailov este dramaturgă, co-fondatoare a Centrului de Teatru Educațional Replika și profesoară de dramaturgie la UNATC „I.L.Caragiale”. A coordonat ateliere de teatru pentru copii și adolescenți în România și în străinătate. Piesele ei sunt traduse în bulgară, engleză, franceză, germană, italiană, maghiară, spaniolă. Este mama unui băiețel de 5 ani, care își dorește să trăiască într-o lume plină de pisici pistruiate.

Studiu. Meditațiile pot ridica nota la examene cu 2-3 puncte. „70% din notă sunt traumele și barierele mentale”

Meditațiile pot ridica nota la examen a unui elev cu 2-3 puncte, cred profesorii care au participat la cercetarea realizată de Digital Nation, în această vară. În pandemie, prin programul „Gata de Bac”, organizația a oferit meditații online elevilor din provincie la un sfert din prețul pieței. Au vrut să ajungă la cei care nu-și permit să facă pregătire și pasul următor ar fi să meargă și spre elevii care nici măcar nu se înscriu la examenele naționale. Școala 9 a vorbit cu profesorul de matematică Florin Stoica și cu reprezentantul Digital Nation Iris Ursea despre meditațiile online și cum ar putea deveni ele un supliment de încredere pentru grupurile defavorizate.

11.08.2021

Cine-profesorii lunii: Socrate și Isoscel

de Cătălin Olaru. Ilustrație de Lucian Lupu / Argo

În galeria profesorilor cinematografici autohtoni, profesorii seriei „Liceenii” formează un cuplu cu atât mai memorabil, cu cât în orice chestiune pozițiile lor sunt sau par a fi ireconciliabile.

03.07.2020

CRONICĂ. „Premiantul” și „Jurnalul străzii”, două filme despre profesori care schimbă lumea. „Vreau să fiu profesorul pe care nu l-am avut niciodată”

de Ema Tănase

Într-o perioadă în care lumea are nevoie de încredere și inspirație, vă propunem două filme ale căror eroi sunt profesorii. Profesori excepționali care reușesc să-și depășească limitele, să-și sacrifice viața personală și imaginea în cancelarie pentru elevii lor. Oameni care fac totul pentru educație. Atât „Premiantul”, cât și „Jurnalul străzii” sunt inspirate din povești reale.

14.03.2021