În izolare cu o întrebare. Cum să rezist să stau în casă cu niște părinți cu care nu mă înțeleg?

de Silvia Guță, psiholoagă în echipa In a Relationship

Odată cu pandemia și izolarea, In a Relationship s-a mutat în online și a lansat un formular unde adolescenții pot trimite întrebări anonime. Mai jos puteți citi una dintre întrebările venite de la adolescenți și posibile răspunsuri la ea, documentate cu grijă și respect pentru generația tânără, care trece prin noul context cu o mulțime de necunoscute și prea puțin control pe propria viață.

26.05.2020

Pelé al voleiului s-a antrenat cu copiii români: „Am stat 7 ani într-un orfelinat. Sportul mi-a schimbat viața”

de Valentin Șchiopu Foto: Raul Stef

Jose Francisco Filho a fost un star al voleiului brazilian în anii ’80. Atacurile sale de la fileu i-au adus supranumele de Pelé do Vôlei (Pelé al voleiului). Invitat de Cristina Pîrv în România, brazilianul a condus câteva antrenamente la academia pe care cea mai titrată voleibalistă română din istorie a deschis-o la Cluj și la Turda. Ajuns la 64 de ani, Filho a povestit pentru cititorii Școala 9 cum „un copil sărac care făcea foamea a ajuns să joace la cel mai înalt nivel”.

Portițe deschise

De Ana Maria Ciobanu, fotografii de Anca Țintea

O vară de traininguri de canto i-a întărit lui Betty, o elevă de 14 ani, convingerea că-și dorește o carieră în teatru muzical.

28.08.2019