Urmăriți în direct dezbaterea online „Profesorii și disciplina”

Redacția Școala 9

Școala 9 organizează astăzi, de la ora 15.00, dezbaterea online „Profesorii și disciplina”, la care este invitat și Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu. Evenimentul poate fi urmărit pe Facebook. Vom vorbi despre cum pot fi rezolvate abaterile disciplinare ale cadrelor didactice împreună cu: Cornelia Popa Stavri, secretar general al Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, Andreea Ionescu, fondatoare a Grupului civic „Părinții cer schimbare”, Antonia Pup, editorialistă Școala 9 și activistă în domeniul educației și Rareș Cotoi, secretar executiv al Consiliului Național al Elevilor.

Din Australia și China până în Suedia și România, toți elevii copiază. Care sunt soluțiile?

Ce pot face guvernele lumii ca să nu mai copieze atât de mulți elevi și studenți? Să le mai dea o șansă, cred la unison experții internaționali care au participat la conferința Organizației de Cooperare și Dezvoltare Economică cu tema „AI și copiat”. Cu cât un examen este mai important și depinde de el viitorul tânărului, cu cât simte că are mai puține șanse de reușită față de un alt elev care a făcut meditații, cu atât tentația de a copia va fi mai mare, spun cercetările internaționale. În România, Bacul se poate da de mai multe ori, dar doar 20% din generațiile anterioare mai încearcă. Acum, o inițiativă legislativă vrea să le permită elevilor care l-au promovat să-și poată crește și nota.

26.04.2024

Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu, acuzat că a plagiat într-un curs universitar

Jurnalista Emilia Șercan a făcut dezvăluiri cu privire la un curs al ministrului Educației Sorin Cîmpeanu în care ar fi copiat 13 capitole ale altor autori. Într-o lucrare apărută în 2006, acesta doar ar fi schimbat puțin din titlurile capitolelor altor doi autori, arată jurnalista într-un articol PressOne. Un val de cereri de demisie au curs după aceste dezvăluiri, însă ministrul spune că acuzațiile vor doar să blocheze legile educației și nu a dat niciun fel de alte lămuriri.

26.09.2022