Jurnalist

Octavian Coman

Jurnalist independent, pasionat de reportaje și documentare.

Rezultatele la Titularizare 2022. Doar 43% dintre candidații cu note de trecere primesc și un loc de titular. Rata de promovare este 49%, 146 au luat nota 10

Redacția Școala 9

Ministerul Educației a publicat rezultatele la probele scrise de la examenul de titularizare. Aproape jumătate dintre profesori au luat minimum 7, notă necesară promovării. Doar 20% au luat note sub 5. La proba de pe 13 iulie, din peste 31.000 de candidați înscriși s-au prezentat doar 86% și au ieșit din examen, fără să dea lucrările, alți 2.300. Adică 22% dintre candidați nu au mai susținut testarea, mulți invocând subiectele prea grele.

20.07.2022

Editorial. Strategia pentru Agenda Digitală a expirat înainte să fie implementată

de Antonia Pup

România are din 2015 o strategie pentru digitalizare. Una care a expirat anul trecut, fără niciun rezultat. Nu avem bibliotecă virtuală, nici catalog școlar electronic, nici tehnologii avansate de educație, cum frumos era scris în document. Se mai intenționa și digitalizarea și arhivarea conținutului, nimic nici în acest sens. În timp ce suntem în coada topului european la competențe digitale, ne punem singuri coronița de premianți la scris strategii pentru pus la sertar.

Mirela Tanc, românca nominalizată la „Oscarul profesorilor”. Le predă elevilor cu ajutorul jocurilor Minecraft și Fortnite și le dă „tratamente” contra bullyingului

Profesoara de română Mirela Tanc, de la Școala gimnazială „Oltea Doamna” din Oradea, se află printre cei 50 de profesori ai lumii nominalizați la Global Teacher Prize. Metodele ei inovative, cum ar fi predarea prin intermediul jocurilor video Minecraft și Fortnite, au fost apreciate la nivel internațional. Profesoara orădeancă participă de ani buni la proiecte pe tot Globul. Ca să combată bullyingul în clasa sa, a creat niște medicamente speciale, cum ar fi praful de înălbit limbajul, spray de gură contra înjurăturilor, pastile pentru coborârea tonului sau soluție pentru împăcări. De Ziua Mondială a Profesorului, 5 octombrie, vă prezentăm povestea unui cadru didactic cum și-ar dori să aibă toți.

05.10.2021