Jurnalist

Octavian Coman

Jurnalist independent, pasionat de reportaje și documentare.

Raluca Stratulat, profesor și antreprenor în educație, despre copiii Z și Alfa: „Noilor generații nu mai merge să le spui «pentru că așa se face»”

Cum învață elevii de azi? Care este psihologia generațiilor Z și Alfa, cât de diferiți sunt de Millenials și de Baby Boomers, adică de părinții și bunicii lor? Raluca Stratulat a studiat psihopedagogie, este profesor de arhitectură și, de trei ani, antreprenor în domeniul educației. A dezvoltat aplicația mobilă IziBac de pregătire pentru examen studiind în detaliu specificul copiilor de azi, inclusiv nevoilor de învățare pe care le au în era tehnologiei. Într-un interviu pentru Școala 9, Raluca a explicat de ce discuțiile de tipul „pe vremea mea...” nu-și au rostul astăzi, dacă vrei să-i înveți pe copii să învețe, dar și că există un schelet universal al învățării, indiferent de vremuri.

01.05.2021

Cătălin Frâncu, fondatorul Dexonline: „Manifestarea finală a sistemului e că formează vârfuri și o pătură de plebe săracă”

de Andreea Archip. Foto: Dumitru Angelescu

Cătălin Frâncu este fondatorul Dexonline.ro și de doi ani a pus pe picioare platforma civică Dignitas, pe care și-o dorește „o oglindă a minciunilor pe care le-au spus politicienii, a promisiunilor făcute și neîndeplinite, a răzgândirilor”. Un site care să te trimită la vot mai informat. Cătălin a terminat Massachusetts Institute of Technology, cea mai bună universitate din lume în topurile internaționale, apoi a lucrat patru ani la Google, ca în 2009 să decidă să revină acasă și să se dedice proiectelor pe sufletul lui. Astăzi nu mai folosește nicio rețea de socializare. Într-un interviu pentru Școala 9, Cătălin Frâncu vorbește despre puterea tehnologiei, cum ne modelează ea gândirea și cum putem să ne păzim de asta. Inginerul software face și o analiză a predării științelor exacte și povestește deschis despre călătoria sa de la  creștin practicant la ateu.

31.08.2021

[Vara mea] Crush-uri în oraș

de Teodora Agarici, ilustrație de Oana Barbonie

Când ai 14 ani și stai în Capitală, vara e fie o relaxare fără griji, fie o fugă neîncetată să faci lucrurile pentru care nu ai timp în restul anului. Ambele cu pauze pentru vlogurile lui Selly.

15.08.2018