
Am 16 ani, scriu, îmi plac călătoriile cu trenul, aricii, culoarea galben și, uneori, școala.

Nu credeam vreodată că mă voi bucura, cu sete, de viață.
Am citit multe (am vrea să spunem toate, dar poate că nu e așa) comentarii la articolele pe care le-am publicat în „Școala 9”. Unii dintre cititorii noștri ne-au dat dreptate, alții ne-au înjurat, a fost și o categorie care ne-a recomandat să mergem în școli să vedem care este realitatea (deși în fond noi nu am părăsit niciodată școala, deci transmitem de la fața locului). „Dacă doriți o recredibilizare a învățământului de ce scrieți asemenea articole?” ne-a întrebat cineva.
1 din 4 adolescenți spune că s-a jucat cel puțin o dată la jocuri de noroc. Ar trebui ca minorii să nu poată face asta, e interzis de lege. Cine măsoară fenomenul și cine-l supraveghează?