Cum pot învăța elevii despre migrație prin joc

De Nicoleta Coșoreanu, fotografii de Cătălin Georgescu

Luana Martin, 37 de ani, a creat un boardgame pe care profesorii îl pot folosi la clasă pentru a le explica elevilor migrația și noțiuni de protecția mediului.

27.01.2020

Cum se încheie mediile în acest an școlar? Sorin Ion, secretar de stat în Ministerul Educației: „Corigența nu a abrogat-o nimeni”

de Andreea Ofițeru. Foto: Vlad Chirea

Sorin Ion, secretarul de stat pentru învățământul preuniversitar în Ministerul Educației, a explicat pentru Școala 9 că lipsa tezelor școlare și faptul că toată lumea este în online nu înseamnă că nu vor mai exista elevi corigenți. Le recomandă însă profesorilor să își adapteze evaluarea la condițiile actuale și să fie ceva mai indulgenți.

11.12.2020

INTERVIU Adrian Hatos, președintele Comisiei pentru știință, inovare și tehnologie din Senat: „Vrem să avem rezultate bune la PISA sau copii bine educați?”

de Antonia Pup

Adrian Hatos este profesor la Facultatea de Ştiinţe Socio-Umane a Universităţii de Oradea și președintele Comisiei pentru știință, inovare și tehnologie din Senat. Este o comisie nouă, ruptă din cea de Învățământ. Într-un interviu pentru Școala 9 acesta vorbește despre bugetul insuficient alocat cercetării și în acest an, departe de obiectivul promis de 1% din PIB, despre ce ar trebui să conțină o nouă lege a educației și cum ar putea fi combătută frauda universitară.

29.03.2021