Săptămâna absolvirilor de liceu a trecut cu fast și diplome, uneori cu limuzine, alteori cu melancolie.
Natalia Rotaru, învățătoare din Chitila, crede că o școală prietenoasă înseamnă regândirea permanentă a modului de predare, ca elevii să participe cu drag la lecții. Așa că din micul oraș ilfovean călătorește cu elevii ei de clasa a treia în lumea circului, căutându-l pe Fram, merg în adâncuri pe urmele căpitanului Nemo și ies mereu să facă lecții în natură.
Absolvenții de liceu susțin astăzi a doua probă de la examenul de Bacalaureat: cei de la Real dau Matematică, iar cei de la Uman Istorie. La ultimul punct, elevii au avut de scris un eseu despre situația internă și internațională din România postbelică.