Cum se vor susține examenele naționale, potrivit noului proiect de lege a educației. Bacalaureatul cu opt probe, elevii de la Uman dau testare scrisă la matematică

Proiecte de lege a educației pentru preuniversitar și universitar se află pe masa partidelor politice din coaliția de guvernare. Acestea ar trebui să ajungă pe masa Guvernului pe 1 februarie. Școala 9 a aflat care va fi structura examenului de Bacalaureat pentru elevii care acum sunt în clasa a opta și cum va arăta admiterea la liceu pentru cei care sunt acum în clasa a patra. Adică pentru examenele din 2028.

Cum se vor organiza examenele naționale a fost o temă care a provocat dezbateri aprinse în vara lui 2022, când s-au dezbătut legile educației. Școala 9 a aflat cum vor arăta acestea după ce legea a trecut prin mâinile noului ministru Ligia Deca.

Admiterea la liceu: cu examen de admitere sau doar cu Evaluare națională

În forma legii elaborată sub semnătura lui Sorin Cîmpeanu colegiile centenare aveau posibilitatea să-și selecteze până la 90% dintre elevi prin susținerea unui examen. Multe voci din sistem au pus problema segregării elevilor și că măsura va încuraja piața meditațiilor.

În noua formulă propusă de Ligia Deca, rămâne posibilitatea de examen, dar este extinsă la toate liceele care cu un an în urmă au avut concurență, indiferent cât a fost aceasta. Adică inclusiv la un liceu pentru care s-au bătut 26 de elevi pe 25 de locuri.

Dacă un astfel de liceu decide însă să organizeze examen și nu își acoperă toate locurile, pierde dreptul de a organiza această selecție anul următor, au explicat surse oficiale pentru Școala 9.

Ce probe de examen se dau la admitere

Liceele pot decide specializările la care vor să impună admitere și materiile pe care vor să le testeze, acestea nu pot fi să fie maximum două. Prin urmare, dacă un liceu poate decide ca la specializare Biologie-Chimie să dea examen la biologie și la chimie sau doar la chimie sau doar la biologie.

Subiectele nu vor fi elaborate de profesorii liceelor, însă. „Elaborarea subiectelor se va face unitar la nivel național de către Centrul Național de Evaluare. Adică toți vor avea aceleași subiecte”, au explicat surse oficiale pentru Școala 9.

Calendarul susținerii admiterii la liceu va avea următoarea ordine:

• Evaluarea națională la română și matematică;
  • Examen de admitere la liceele care decid să le susțină;
  • Repartiție computerizată pentru cei care nu au intrat la liceele pe care și le doreau prin examenul de admitere.

Liceele pot decide dacă iau în considerare și rezultatele la evaluarea națională, în sensul că pot decide ca media de admitere să fie 80% nota la examenul organizat de ei și 20% nota de la Evaluare, de exemplu.

O explicație pentru decizia de a susține organizarea examenelor de admitere este direcționarea mai precisă a elevilor către domeniile de care sunt pasionați. „Până acum a fost observat fenomenul celor care intrau la un liceu, la un anumit profil, și într-a zecea se transferau. Ideea este de a potrivi mai bine copilul cu domeniul care-l pasionează. În plus, va exista și obligativitatea consilierului școlar și al dirigintelui de a face o recomandare către profilul de liceu la finalul clasei a opta pentru fiecare copil”, au mai adăugat sursele Școala 9.

Bacalaureat cu șase probe scrise, una practică și una orală

Potrivit proiectului noii legi, toți elevii, de la toate specializările, vor susține o probă orală de evaluarea competențelor lingvistice de comunicare în limba română și una practică de evaluare a competențelor digitale.

De asemenea, cu toții vor avea examen scris la limba și literatura română și două probe de competențe lingvistice la două limbi de circulație internațională. Din acest punct, probele se separă pe fiecare specializare.

Un elev de la specializarea Filologie va susține următoarele probe scrise:

• limba și literatura unei limbi de circulație internațională;
  • la alegere între istorie, geografie, logică, psihologie, sociologie, economie, filosofie;
  • competențe de bază matematică.

Un elev de la specializarea Științe sociale va susține probele scrise la:

• istorie;
  • la alegere între geografie, logică, psihologie, sociologie, economie, filosofie;
  • competențe de bază matematică.

Elevii de la Matematică-informatică:

• matematică;
  • informatică, fizică, chimie, biologie la alegere;
  • competențe de bază socio-uman.

Elevii de la Științele Naturii vor susține în scris și:

• Fizică, chimie, biologie, la alegere;
  • Fizică, chimie, biologie, informatică, matematică, la alegere;
  • competențe de bază socio-uman.

Elevii de la filiera Tehnologică vor avea în plus ca probe scrise:

• disciplină din domeniul de pregătire;
  • disciplină relevantă pentru profilul real;
  • competențe de bază socio-uman sau matematică, complementar disciplinelor alese.

Elevii de la filiera Vocațională vor avea ca probe scrise:

• disciplină de specialitate;
  • disciplină relevantă pentru profilul predominant al specializării;

Elevii care aparțin minorităților naționale vor susține în plus, examen de limbă maternă oral și scris.

Noua lege a educației ar urma să fie pusă pe masa Guvernului pe 1 februarie și apoi să intre în aceeași lună în Parlament. După ce va fi adoptată de Parlament, urmează etapa de elaborare a legislației subsecvente, adică va fi transpusă în lege, mult mai detaliat, fiecare măsură în parte.

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

legea educatiei, evaluarea nationala noua lege, bacalaureat noua lege