Lumile mele din Târgu Mureș

O adolescentă din Târgu Mureș și-a transformat prietenii în personajele principale din fotografiile ei și așa a învățat să-i asculte pe toți cei pe care îi întâlnește.

02.08.2019

de Oana Nemeș

Oana Nemeș are 17 ani și-n toamnă începe clasa a XII-a la Colegiul Național Unirea din Târgu Mureș, la profil filologie bilingv-engleză. S-a apucat de fotografie în școala generală. Atunci, l-a rugat pe tatăl ei să o ajute să-și cumpere primul aparat foto. Acum, Oana face fotografie atât pentru ea, cât și pentru ceilalți: fotografia o ajută să-și exprime trăirile și dorințele într-un mod artistic, iar totodată o pune față în față cu multe tipuri de oameni. De asta simte că fotografia a obișnuit-o cu o răbdare aparte de a lucra sub presiunea temperamentului oricui. Chiar și așa fotografiază oameni pentru că îi place să-i vadă fericiți atunci când le arată produsul final.

În general își fotografiază prietenii. Simte că așa îi vine mai ușor să-și exploateze vizual ideile pe care le găsește mai excentrice și că e mai confortabil atât pentru ei, cât și pentru ea să construiască lumi împreună: „La fiecare proiect personal încerc să creez o mică poveste și să las loc de interpretare fiecăruia. După multe shooting-uri vin persoane la mine care-mi explică versiunea lor de înțelegere a pozelor și mă bucură să aud că dau de gândit oamenilor”.

Chiar dacă vrea să continue să facă fotografii ca o pasiune fără sfârșit, Oana nu vrea o carieră din asta. La facultate vrea să studieze design-ul de interior, iar fotografia să fie tot un hobby care eventual să devină o formă mică de venit în plus.

Aici sunt câteva dintre fotografiile făcute de Oana prietenilor ei.

Școala9

Redacția