Mesajele de mulțumire ale elevilor vasluieni pentru cercetătorul Cristian Presură. „M-a motivat să continui să învăț”

Elevii de la Liceul tehnologic Puiești din Vaslui, care au participat la evenimentul „Care-i faza cu știința”, organizat de Școala 9, au ținut să-i transmită cercetătorului Cristian Presură mesajele lor de mulțumire. În ora în care au dialogat, aceștia spun că au aflat lucruri fascinante despre Univers și în plus, povestea despre cum a devenit cercetător i-a inspirat să-și urmeze visurile.

Pe 13 martie, publicația Școala 9 a organizat primul eveniment „Care-i faza cu știința” la Liceul Tehnologic Puiești din Vaslui unde elevii s-au întâlnit cu fizicianul și cercetătorul Cristian Presură. Liceenii l-au întrebat pe inventator dacă teleportarea este posibilă, dacă Universul este infinit sau nu și l-au rugat să le explice fizica din spatele filmului SF „Interstellar”.

După întâlnire, au ținut să-i scrie cercetătorului mesaje de mulțumire. „Vizita m-a inspirat să cred mai mult în fizică și să-i dau mai multă importanță acestei materii, pentru că poate fi utilă în viața de zi cu zi”, a scris unul dintre elevi.

intalnire Cristian Presura cu elevii din Puiești Vaslui

„Întâlnirea m-a făcut să mă gândesc mai mult la ceea ce vreau să mă fac când voi termina școala”, a spus un altul. „Am realizat că totul este posibil dacă ne dorim cu adevărat, indiferent de obstacolele pe care le vom întâlni”, a fost concluzia altcuiva.

Iată celelalte mesaje ale elevilor:

• „A fost o activitate foarte interesantă în care am învățat lucruri despre fizică mult mai puțin discutate în viața de zi cu zi. O activitate de nota 10.”
  • „Trebuie să luptăm pentru ceea ce dorim și nimic nu este imposibil.”
  • „Să nu renunțăm la visul nostru, chiar dacă rămânem corigenți la materia preferată. Să continuăm să luptăm pentru ceea ce ne face fericiți.”
  • „În timpul întâlnirii a fost o atmosferă plăcută. M-a motivat să continui să învăț!”
  • „Pentru mine a fost o experiență minunată. Mi-a plăcut că domnul Cristian Presură a răspuns la toate întrebările pe înțelesul tuturor. De asemenea, am învățat multe despre universul nostru.”
  • „Am învățat că întotdeauna trebuie să ne urmăm visele și să le împlinim!”
  • „Mi-a plăcut extrem de mult această activitate, pentru că am aflat lucruri noi pe care nu le-am mai auzit până atunci. Să fiu sinceră, aș vrea să se mai repete această activitate pentru a afla mai multe chestii interesante.”
  • „Mulțumim! 10/10. Ceea ce ni s-a prezentat mi s-a părut foarte creativ și sincer. Și chiar dacă nu am înțeles total limbajul domnului cercetător, modul lui de a explica/povesti mi-a ținut zâmbetul pe buze.”
  • „Mie mi-a plăcut activitatea de luni pentru că am aflat că pasiunile le poți descoperi la orice vârstă și că trebuie să credem în noi.”
  • „Am învățat că întotdeauna trebuie să lupți pentru ce îți dorești să faci și să nu renunți niciodată. A fost o experiență foarte frumoasă. Mi-a lăsat o impresie bună. Mă bucur că l-am întâlnit pe Cristian Presură!”
  • „Un eveniment în urma căruia rămâi profund marcat. O experiență unică și fascinantă care, pentru mine, a deschis un nou orizont și mi-a întărit curiozitatea față de univers și știință.”
  • „Ceea ce am înțeles eu din acea întâlnire a fost că niciodată nu trebuie să te dai bătut și să faci ceea ce îți place pentru a avea un viitor așa cum îți dorești.”
  • „Mie mi-a plăcut felul în care ne-a vorbit domnul Cristian Presură și că a fost dispus să ne răspundă la orice întrebare.”

afis care-i faza cu stiinta

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

cristian presura, puiesti vaslui, liceu puiesti, care i faza cu stiinta