Rata de promovare nu e tot

Ce măsurăm de fapt când vorbim despre rata de promovare la Bac?

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrații de Oana Barbonie

În 2011, când examenul de Bacalaureat s-a desfășurat pentru prima oară sub supravegherea camerelor video, rata de promovare a scăzut drastic, de la 69,3% cu un an înainte, la 45,73%. În 2012, procentul elevilor care au promovat Bacul a fost de 44,41. Însă, din 2013, cifrele au fost tot mai bune, iar anul trecut 72,87%* dintre cei care au susținut „examenul maturității” l-au și promovat. Bacău, Sibiu și Iași au fost județele cu cel mai mare procent al elevilor reușiți, de peste 84, iar în București găsim cei mai mulți elevi care au promovat Bacalaureatul cu media 10, în contextul în care capitala este și lider la numărul elevilor înscriși să susțină examenul. Pentru a înțelege însă mai bine unde se află fiecare județ în parte este necesară o privire de ansamblu asupra statisticilor: câți elevi au încercat să fraudeze examenul? Câți dintre absolvenți nu s-au prezentat? De unde provin cei mai mulți elevi care au picat examenul?

Nu în ultimul rând, trebuie spus că rata de promovare se calculează raportând numărul promovaților la cel al elevilor prezentați la examen – nici măcar la numărul celor înscriși. Ministerul nu spune cum se raportează aceste cifre (93.585 de promovați în 2017, de exemplu) la numărul celor care au intrat la liceu cu patru ani înainte (145.896 în 2013) și la cel de copii născuți cu 18 ani înainte (237.000). Când te uiți așa, 72% promovare nu mai e o cifră așa de credibilă, pentru că nu îți arată de fapt ce s-a întâmplat cu o generație.

*Datele au fost colectate din rapoartele județene privind starea învățământului pentru anul școlar 2016-2017, respectiv de pe portalul examenului de Bac, realizat de Ministerul Educației, pentru județele unde rapoartele nu au fost făcute publice. Între procentele de promovare comunicate de minister și cele calculate de noi există diferențe de ordin zecimal, probabil din cauza actualizării unor date pe site-urile locale.

Elevi înscriși

Elevi neprezentați

Elevi promovați

Elevi respinși

Nicoleta Coșoreanu

Reporter

Exploratoare de sisteme. Ale celor de legi, în educație, și ale celor de joc, în sport.

Oana Barbonie

Art Director

Și un oarecare reporter vizual.

Bacalaureat