Redacția

Echipa editorială Școala9 face parte din organizația Media DOR, care publică DoR, revista trimestrială de jurnalism narativ, și organizează conferința internațională The Power of Storytelling și spectacolele de jurnalism DoR Live. DoR are o experiență îndelungată de documentare a problemelor de sistem din educație, dar acum are în premieră o echipă dedicată exclusiv acestui domeniu.

Materialele Școala9 sunt scrise, produse și editate de jurnaliști cu experiență în diferite domenii, dar și de tineri aflați la început de drum. Unele dintre materialele de pe Școala9 vor fi publicate și în DoR, iar o parte din articolele din trecut despre educație ale DoR se vor regăsi pe Școala9.

Redacția Școala9:

Anca Iosif

Reporter

Curioasă de cărări. Cele pe care le aleg liceenii, cele de prin munți.

Georgiana Ilie

Redactor-șef

Scrie despre educație și dezastre și își pregătește primul podcast. Citește, gătește și se uită la (prea multe) seriale.

Irina Tacu

Reporter

Scrie pentru DoR și decatorevista.ro de trei ani. O fascinează viața de adolescent și frizurile scurte perfecte.

Maria Bercea

Senior Editor

În 12 ani, a scris la săptămânale, trimestriale și o agenție de știri și a coordonat o revistă pentru bărbați. Citește, desenează, machiază și crește un băiețel.

Nicoleta Coșoreanu

Reporter

E mereu pe teren, în căutare de povești sau urmărind echipa de fotbal favorită, Borussia Dortmund.

Nicoleta Rădăcină

Reporter/Social Media Manager

Reporter la început de drum, #peteren și social media. În timpul liber își schimbă culoarea la păr ca pe dresuri.

Oana Barbonie

Art Director

Meșterește colaje și face glume cu capre.

Roxana Stan

Internă

Este studentă în anul I la Comunicare. Caută și se caută, iar în timpul liber scrie și trăiește poezie (și nu numai).