Redacția

Școala 9 este un proiect în lucru și este bine să rămână așa. În acest moment, echipa aduce împreună jurnaliști cu experiență, părinți și pasionați de educație de toate vârstele, profesioniști curioși, creativi și oameni de comunicare.

Suntem o redacție deschisă pentru concepte, texte, opinii, colaborări și organizații. Vrem să avem aproape oameni care nu se opresc din învățat și de la care avem ce învăța.

Redacția Școala9:

Ella Moroiu

Editor

A crescut în presa online (HotNews.ro, RFI România, TVRinfo.ro, BusinessCover.ro), dar nu s-a ferit de print, TV sau radio – unde a produs singura emisiune dedicată științei din radioul comercial. Acum crește branduri comerciale sau de ONG-uri în social media.

Mara Wagner

Editor

A absolvit Facultatea de Limbi Străine și a lucrat mulți ani în print. De curând și-a (re)descoperit pasiunea pentru predat – i se mai spune și „profa de germană”. Are copii și pisici.

În timpul liber traduce și scrie cărți.

Mihai Ghiduc

Editor

A oscilat între print (Opinia studențească, Men's Health, Maxim, Marie Claire) și online (Vice, Glamour, Slow Forward, Mindcraft Stories). Are 12 ani de experiență în învățământul preuniversitar (I-XII, ca toată lumea).

Valentina Nicolae

Redactor

Scriu ca să înțeleg lumea în care mă mișc.

Vlad Ioan Tăușance

Publisher

Designer de experiențe de învățare la Fundația Friends For Friends. Om de strategie și comunicare. Tată de băiat. Rareori scriitor.