
Lucrează la Gazeta Sporturilor începând din 2005, fiind redactor și producător de emisiuni. Desemnat de Asociaţia Presei Sportive din România jurnalistul anului 2018 în presa scrisă sportivă, alături de alți doi colegi ai ziarului. Din 2018 scrie și pentru Libertatea.

O profesoară de limba română dintr-un sat vrâncean duce o luptă continuă cu abandonul școlar. Știe că există două praguri când poate pierde elevii în fața muncilor câmpului sau șantierelor din zonă: clasa a patra și clasa a opta. Așa că merge regulat acasă la copiii care nu vor să continue școala și la cei repetenți și vorbește cu părinții lor. „Profesorul face cât poate, dar este nevoie ca elevul să vadă că și părintele spune aceleași lucruri”, s-a convins Cristina Ene Bărbosu. Pe lângă această muncă suplimentară, profesoara își face orele cât mai creative, prin șotron sau escape rooms.
Sunteți cu 7 luni mai aproape de examenul de Bacalaureat și probabil simțiți că nu aveți suficient timp să recapitulați toată materia. În lipsa unei organizări clare, există riscul să lăsați totul la finalul clasei a XII-a și să îngrășați porcul în ajun, cum se spune. Așa că Școala 9 vă vine în ajutor: trei profesori au pregătit pentru voi un plan detaliat de învățare, pe săptămâni, la materiile principale de examen: Limba și Literatura Română, Matematică și Istorie. Vom publica articolele lor în primele trei vineri din lună, la începutul fiecărui modul școlar. Astăzi, profesoara Maria Melente vă ajută să vă așezați frumos cărțile pe birou pentru a parcurge, înainte de vacanța de iarnă, tot ce trebuie să știți despre curentele și genurile literare. Plus câteva tips&tricks ca să învățați ușor și eficient.
Magdalena Zoppi locuiește împreună cu cele trei fiice în Zurich, Elveția. Românca a povestit pentru Școala9 ce înseamnă sistemul educațional din țara care își plătește cel mai bine din Europa profesorii și în care sunt cei mai puțini copii cărora le e teamă de eșec. Fetele ei fac la școală ore de pian, vioară, balet, cursuri de mers pe bicicletă în trafic și au învățat să folosească mijloacele de transport în comun. „Noi uităm că în era tehnologiei tot ce ne mai rămâne nouă, ca ființe, este empatia, solidaritatea, prietenia și respectul pentru lumea înconjurătoare”, crede românca.