Dezbatere. Este etic ca un profesor să-și sfătuiască elevii să studieze în străinătate? „Nu este o atitudine antinațională”

Din cei 200 de români care pleacă anual din România, până în 3% o fac pentru studii. Unii fiindcă vor universități de top sau pentru că specializările la care visează nu există la noi, cei mai mulți doar pentru că pot. Mulți profesori le susțin și încurajează demersul. I-am provocat să dezbată tema încurajării migrației pentru studii pe Anca Petrescu, lector de la Facultatea de Psihologie și Științele Educației, Mirabela Amarandei, director al Direcției de Orientare Strategică și Politici Publice în cadrul Universității din București și Simion Ilie, director adjunct în Ministerul Finanțelor, care a studiat în străinătate și a revenit în țară.

„Încă o zi în care n-am folosit teorema lui Pitagora”. Încă un an fără o îmbunătățire în nivelul de literație al elevilor români, arată raportul pe 2023

4 din 10 elevi români de școală generală nu înțeleg un text pe care îl citesc, fie că vorbim de textul unui afiș stradal sau chiar semnele de circulație. Asta arată Raportul național de literație pe 2023. La fel arătau cifrele și anul trecut. Ministerul Educației promite însă că prin noua lege se va reduce analfabetismul funcțional până în 2030 la jumătate. Am întrebat-o pe Gabi Bartic, CEO al platformei de evaluare standardizată Brio, despre rezultatele cercetării și cum s-ar putea interveni pentru a îmbunătăți pregătirea elevilor.

29.04.2023

Subiectele la Matematică de la Evaluarea Națională. Ce au avut de rezolvat elevii

Peste 161.500 de elevi susțin astăzi a doua probă din cadrul Evaluării Naționale, cea la matematică. În cele două ore de la primirea subiectelor, elevii au avut de rezolvat trei subiecte, fiecare cu mai multe subpuncte.

21.06.2023