Primarul-învățător din Bătrâna, comună fără școală și cu 175 de locuitori: „Dacă aș putea să fiu din nou învățător, aș renunța imediat la scaunul de primar”

de Andrei Crăițoiu

Un fost învățător este primarul ales cu cel mai mic număr de voturi din România, 126. Dar și cu unul dintre cele mai mari procente: 84%. Comuna Bătrâna, Hunedoara, nu mai are școală din 2002. Ultima generație pe care Radu Herciu a dus-o până la clasa a patra număra trei elevi. A fost învățătorul școlii din sat timp de 24 de ani și de 20 este primar. Inima i-a rămas însă la catedră, la copiii lui cărora „le-a pus creionul în mână” și care toți sunt plecați astăzi din micuța localitate de munte.

Editorial. Pădurea e alcătuită din copaci, dar niciun copac nu alcătuiește o pădure

De Monica Halaszi și Horia Corcheș

Profesorii sunt leneși, violenți, incompetenți. Excepțiile sunt transformate în reguli. Cu toții pare că ne pricepem mai bine la cum ar trebui să fie educația decât profesorii. Monica Halaszi și Horia Corcheș vorbesc în această săptămână despre incapacitatea noastră de a le acorda încredere oamenilor de la catedră, de a le aprecia munca și eforturile. „Când nu vezi pădurea de uscături, e clar că vei pune etichete”, spun autorii.

03.03.2021

Fondul clasei în pandemie, sub lupa Avocatului Poporului. Elevii propun amenzi de până la 2000 de lei

de Andreea Ofițeru. Foto: Shutterstock

Avocatul Poporului s-a autosesizat după ce Școala 9 a scris că părinții de la Școala Nr.12 „Herăstrău” strâng bani pentru fondul clasei chiar și când se învață online,  și cere conducerii școlii să ia măsuri. Într-o adresă trimisă către instituția de învățământ, Avocatul Poporului cere școlii să fie informat cu privire la demersurile pe care le ia să se asigure că părinții nu mai strâng bani ilegal.

05.12.2020