Alte articole

Laborator

Cum a ajuns o echipă de robotică creată într-un garaj din Voluntari să câștige campionatul din SUA: „Ne vedem 14 ore pe zi”

de Medeea Stan. Foto: Vlad Chirea

Google, Amazon, Apple și AutoVortex. Toate au în comun faptul că au pornit dintr-un garaj. Primele trei sunt companii cotate la miliarde de dolari, AutoVortex este o echipă de robotică din România care încă depinde de donații. Dar elevii coordonați de Ionuț Panea țintesc tot mai sus. Așa au ieșit pe primul loc la internaționala de la Chicago, SUA, din acest an, la care au participat cele mai bune 24 de echipe de robotică din lume. A fost prima dată în ultimele trei decenii când o echipă din afara Statelor Unite a obținut punctajul maxim.   

23.08.2021
Școala cea mai 9

România lui 2054, așa cum a fost imaginată la Summitul Tinerilor de la Vaslui

de Mara Surugiu

Sute de tineri din toată țara s-au întâlnit la final de octombrie în Vaslui și s-au întrebat „Încotro?” 

19.11.2025