Editor

Ella Moroiu

A crescut în presa online (HotNews.ro, RFI România, TVRinfo.ro, BusinessCover.ro), dar nu s-a ferit de print, TV sau radio – unde a produs singura emisiune dedicată științei din radioul comercial. Acum crește branduri comerciale sau de ONG-uri în social media.

Cele mai citite articole din 2023. De la satul care a luptat pentru o școală și povestea unor profesori excepționali la rețeaua licențelor cumpărate pe internet

Redacția Școala 9

Școala 9 este o platformă educațională independentă, susținută de BRD Groupe Société Générale, și-a dorit, de la înființare, în urmă cu 7 ani, să trateze subiectele importante de pe agendă într-o abordare așezată și să aducă mai multă cunoaștere într-un domeniu esențial pentru societate. În 2023 am scris sute de reportaje, interviuri și analize despre domeniul educației, într-un an marcat de cea mai importantă grevă a profesorilor din ultimul deceniu și de adoptarea unei noi legi. Tragem linie. Am făcut o selecție cu cele mai citite articole de pe site-ul nostru, care sperăm să vă inspire și să vă dea speranță. Vă mulțumim că ne citiți! Ne vedem în 2024.

30.12.2023

Echilibru și adaptare

De Nicoleta Coșoreanu, fotografii de Bogdan Tofăleanu

Cum se adaptează de la o oră la alta un profesor care predă și la clasa a V-a, și la a XII-a?

Pedeapsa cu bătaia, reintrodusă în școlile dintr-un cartier american: „Sunt oameni care ne mulţumesc pentru noua decizie”

de Adelina Mărăcine FOTO Shutterstock

„Bătaia la fund” - cu acordul părinților - a fost reintrodusă ca pedeapsă pentru elevii indisciplinați dintr-un stat din SUA. Cei mici vor primi una sau două lovituri cu o paletă din lemn, iar elevii mai mari, de liceu, vor primi până la trei lovituri. Pedeapsa corporală va fi aplicată ca ultimă soluție, spun autoritățile școlare, care menționează că mulți părinți au cerut o astfel de pedeapsă în locul excluderii de la cursuri sau a exmatricularii. În 19 state din SUA este în continuare legală pedeapsa corporală. În România, pedeapsa corporală sau de alt tip, ca trimisul la colț sau statul în picioare pe parcursul orelor au fost interzise în școli în 2013.

18.09.2022