Piesa de teatru care vorbește pe limba generației TikTok: „Educația sexuală nu înseamnă a face sex sau nu”

de Florinela Iosip. Foto: Eli Driu

Mai puțin de 5% dintre elevi au beneficiat de educație sexuală anul trecut și suntem pe primele locuri în Europa la numărul de mame minore și la bullyingul în școli. Cu toate astea, Curtea Constituțională a României a decis recent ca educația sexuală să se facă numai cu acordul părinților. Spectacolul de teatru „Keres TikTok“ și experiențele personale ale actorilor care îi dau viață ne arată de ce este important să se facă educație sexuală în școli.

Școlile private acuză lipsa de sprijin și una din șase s-a făcut afterschool. „Guvernul ne-a spus că trebuie să ne reinventăm, să ne descurcăm”

172 dintre cele în jur de 1100 de școlile particulare s-au transformat de la începutul anului școlar în afterschool ca să poată funcționa în continuare. Cel mai mare număr de școli, 89, au cerut modificarea codului CAEN al activității firmei în luna noiembrie când tot învățământul a trecut online, potrivit datelor Registrului Comerțului, solicitate de Școala 9.

06.01.2021

Frici și incertitudine la început de an școlar

de Adriana Moscu

Online, offline sau hibrid? Ministerul Educației a dat undă verde pentru toate cele trei variante, dar niciuna nu e câștigătoare detașată. Singurele lucruri certe rămân frica și incertitudinea.

26.08.2020