Alte articole

Clasă

Să ne bucurăm de pauze este semn de bună educație

de Andreea Răduță Foto: Raul Ștef

OP-ED. Ați crescut și voi ca elevi cu teama că dacă mărturisiți că vă plac pauzele o să primiți automat eticheta că nu vă place școala? Băiatul meu mi-a mărturisit că partea lui preferată din orar sunt acele 10 minute de petrecut fix cum îl taie capul. Și atunci am început să mă gândesc mai mult și să cercetez beneficiile acestui timp din zi doar pentru noi.  

13.02.2025
Clasă

Editorial. „Prea multă carte strică”, mentalitatea care ne depărtează de școală

de Andreea Archip

De la cel mai depărtat cătun și poate până în cel mai select apartament din Cartierul Francez al Bucureștiului plutește o credință populară neprobată vreodată științific cum că nu e bine să înveți prea mult. Unii au perpetuat-o din amărăciune, fiindcă sărăcia i-a împiedicat să meargă la școală, așa că e simplu să spui că-ți dăunează. Alții fiindcă au văzut în jurul lor că mai mult decât diplomele i-a ajutat abilitățile cărora le spunem simplu șmechereală. Sunt cele pe care, așa cum scriu și la profilul de Facebook, le-au obținut la „școala vieții”. Preocupat și el de gura satului, un elev de la un liceu de la țară l-a întrebat pe un cercetător de Cambridge dacă e adevărat că „prea multă carte strică”. Măcar pentru el, incertitudinea s-a spulberat. Pentru celelalte milioane de români însă? 

15.05.2023
Școala cea mai 9

Ce fac elevii extra

de Cristina Apostolache

Fiind elevă în București, aș putea să-mi ocup timpul cu activități 25 din 24 de ore. Am vrut să văd dacă și colegii mei din alte orașe au această oportunitate. Așa că am făcut un chestionar pentru ei, în care să-și împărtășească experiența. „Există multe unități de învățământ unde singurele activități extrașcolare sunt cele de «Școala Altfel», «Săptămâna Verde»,” mi-a spus Andra Cordoș, fondatoarea unui proiect pentru tinerii din mediul rural.

11.11.2025