Am întrebat 150 de elevi dacă se simt pregătiți pentru evaluarea națională. „Suntem supraîncărcați cu teme la celelalte materii. Chiar și la sport avem referate”

de Oana Ene. Foto: Dumitru Angelescu

Prima generație care a făcut clasa zero este și prima care va susține evaluarea națională după un an întreg de pandemie, cu ore mai mult online. O elevă de liceu din Buzău a întrebat 150 de colegi de clasa a opta, de la școli din tot județul, dacă se simt pregătiți pentru examene, cum a decurs pregătirea în online și ce soluții văd ei pentru a recupera materia. Nu este un studiu sociologic realizat după rigori științifice și nici nu are un eșantion reprezentativ. Este însă o oglindă a felului în care o parte din elevi văd școala în pandemie, care le sunt fricile și speranțele.

03.04.2021

Poveștile noastre preferate din 2018

de Școala9

Am publicat anul trecut peste 130 de articole despre școală și oamenii care gravitează în jurul ei. Iată cele care ne-au plăcut cel mai mult.

01.01.2019

Cum îi ajutăm pe copii să reziste stresului de Sărbători

de Adelina Mărăcine

Un expert în sănătate mintală explică cum îi putem ajuta pe copii să nu se simtă copleșiți în perioada sărbătorilor de iarnă. Deși luna decembrie e considerată cea mai frumoasă perioadă a anului, ea poate provoca și mult stres, atât în cazul adulților, cât și în rândul celor mici. Cum își manifestă ei emoțiile?