
Este reporter DoR. Scrie despre orice subiect care o face curioasă jurnalistic, de la tezaure monetare, la viața copiilor cu autism la violență în familie.

După ce am dezbătut cum arată respectul în școala românească, am rugat câțiva elevi de liceu și de gimnaziu să ne povestească despre profesorii care i-au sprijinit pe parcursul școlii.
,,Lăsați orice speranță, voi ce intrați aici” - ar putea scrie pe ușa oricărei clase de a XII-a, a VIII-a sau, mai nou, de-a IV-a. Uitați de nevoile voastre: foame, sete, oboseală, conectare, uitați de joacă și timp liber, uitați de prieteni - „Bine-ați intrat în anul examenului!”
Adolescenții petrec mult timp online. Fie că evadează în gaming de câte ori au ocazia și nu-i mai extragi de-acolo decât sub amenințarea că le tai netul, fie că petrec ore în șir pe TikTok, Instagram sau alte platforme aducătoare de likeuri, când îi vezi cu ochii țintă în câte un ecran de câte ori intri în camera lor, ca părinte, simți că o iei razna.