colaborator

Radu Stochița

Radu Stochița este jurnalist freelancer și a scris despre tech, economie și lumea muncii pentru Hotnews, Libertatea, Jacobin, Nation, Al Jazeera. În paralel, face cercetare economică pentru Cartel ALFA. Radu a absolvit Bowdoin College, din SUA, și este Watson Fellow.

Află pe ce loc ești în ierarhia admiterii la liceu în București, în funcție de medie. 31% dintre elevi au note peste 9 și ocupă primele 4.800 de poziții

Generația care a absolvit gimnaziul anul acesta este mai mare cu 14.000 de elevi la nivel național, dintre care un surplus de peste 3600 îl are Bucureștiul. Coroborat cu mediile mai mari de la Evaluarea Națională, bătaia pe liceele foarte bine cotate va fi și mai cruntă în acest an. Numai absolvenții cu media 10 ar putea forma aproape o clasă întreagă, fiind 21. Școala 9 a analizat ierarhia mediilor admiterii la liceu pe Capitală și vă arată pe ce poziții vă aflați în funcție de medie.

03.07.2022
if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

Gemenele din Vaslui de 9.50 la Bac, cu părinții sezonieri în agricultură peste hotare: „E frumos să îi răsplătim și noi într-un fel”

de Corina Dimitriu

Ramona și Andreea Lupău, două surori gemene din județul Vaslui, au luat peste 9.50 la examenul de bacalaureat. Sprijinite de programul „Vreau în clasa a 9-a” al Fundației World Vision Romania, cele două fete s-au obișnuit să studieze intens în toți anii de școală, ca să ia examenele cu note mari și să intre la facultățile visate, dar și ca să fie mândria părinților plecați la muncă în străinătate.

28.06.2022