Cu_minte

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrații de Andreea Cristea

Într-un sistem de învățământ care ar trebui să fie centrat pe nevoile elevilor, câtă atenție primește cu adevărat sănătatea mintală a copiilor și adolescenților?

Testarea elevilor de la sat. „Dacă testam 200 de copii la școală, jumătate din programul unei zile era gata”

de Cătălin Hopulele

La școala generală din comuna Grajduri, aflată la puțin peste 20 de kilometri de Iași, părinții au făcut deja prima rundă de testări acasă. Profesorii au împachetat de joi dimineață, individual, câte două teste pentru fiecare elev, iar în scurtă vreme „rezultatele au început să curgă pe WhatsApp”, toate negative. Conducerea școlii spune că nu are cum să controleze dacă același test negativ nu este pozat de mai multe ori și trimis ca dovadă, dar se bucură de buna colaborare cu părinții.

04.12.2021

Profesorii severi nu ajută evoluția elevilor, spun cercetătorii. „Tonul vocii contează cu adevărat”

de Adelina Mărăcine FOTO Shutterstock

Profesorii severi sunt mai puțin capabili să creeze o conexiune cu elevii, benefică evoluției lor, decât profesorii care sunt mai amabili, arată o nouă cercetare realizată de Universitatea din Essex, Marea Britanie. Un ton sever poate provoca răzvrătiri din partea elevilor sau chiar alienare. În plus, își pierd încrederea în acești profesori.

21.01.2023