Fotograf

Roxana Neacșu

E absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării și face un master în producție audio-video. Capturează oameni prin obiectiv, lucrează la un site de muzică și scrie poezii.

Legile Educației au fost promulgate. Ce se schimbă din anul școlar următor

de Cristina Radu

Religie la Bac, exmatriculare și confiscarea telefoanelor mobile - asta îi așteaptă pe elevi începând din septembrie, după ce legile Educației au fost promulgate de președintele Iohannis și vor fi publicate în Monitorul Oficial. Apoi, 2028 va fi și primul an cu un nou tip de admitere la liceu și de bacalaureat. Școala 9 vă prezintă principalele noutăți.

Tinerii din Republica Moldova sunt ademeniți să se facă profesori la țară cu bani, casă și lemne pentru iarnă

de Vitalie Guțu

Republica Moldova duce o lipsă acută de dascăli. Acum un an, potrivit ministerului Educației de la Chișinău, erau înregistrate aproximativ 2.000 de posturi didactice libere în instituţiile de învăţământ din Republica Moldova, dintr-un total de 48.000. Astfel, educația de peste Prut fiind în topul sectoarelor cu cele mai multe funcții vacante. Guvernul de la Chișinău are de mai bine de zece ani o decizie prin care sunt oferite indemnizații de zeci de mii de lei pentru tinerii specialiști ca să predea la țară, unde e deficitul cel mai mare, puțini dintre aceștia profită de oferta statului.

05.07.2022

Am fost la copiii români de la granița cu Ucraina să ne arate desenele lor, pe care nu au mai apucat să le pună pe Podul Prieteniei

de Adelina Mărăcine și Răzvan Luțac Foto: Vlad Chirea

Elevii de la Școala gimnazială „George Coșbuc” din Sighetu Marmației, Maramureș, sunt prieteni cu vecinii de peste graniță, elevii din localitatea ucraineană Solotvino. Urmau să facă joi un lanț uman cu inscripții ale păcii. Dar, de dimineață, a început războiul dintre Rusia și Ucraina. Am mers la școala din Sighet, acolo unde copiii ne-au spus ce așteaptă de la noi, cei mari.

25.02.2022