Colaborator

Roxana Stan

Este studentă în anul III la Comunicare. Caută și se caută, iar în timpul liber scrie și trăiește poezie (și nu numai).

„Evaluez poate mai mult norocul decât competențele”. Cât de relevant mai este bacalaureatul?

de Cristina Radu

În timp ce unii elevi cer desființarea examenului de Bacalaureat, spunând că nu testează în mod real competențele elevilor, profesorii sunt de părere că, cel puțin în sistemul actual de învățământ, este singura modalitate de evaluare la finalul ciclului școlar. Cu un lucru cad însă de acord: standardele de evaluare trebuie modificate. O dezbatere cu oglinda în față despre Bac, subiecte și corectarea lucrărilor.

11.04.2024

CRONICĂ. „Premiantul” și „Jurnalul străzii”, două filme despre profesori care schimbă lumea. „Vreau să fiu profesorul pe care nu l-am avut niciodată”

de Ema Tănase

Într-o perioadă în care lumea are nevoie de încredere și inspirație, vă propunem două filme ale căror eroi sunt profesorii. Profesori excepționali care reușesc să-și depășească limitele, să-și sacrifice viața personală și imaginea în cancelarie pentru elevii lor. Oameni care fac totul pentru educație. Atât „Premiantul”, cât și „Jurnalul străzii” sunt inspirate din povești reale.

14.03.2021