Subiectele și baremele la limba română de la Evaluarea Națională 2022. Două fragmente din Radu Tudoran și Cella Delavrancea și o compunere despre vacanță

În jur de 155 de mii de absolvenți de clasa a opta au susținut astăzi prima probă, cea la Limba și Literatura Română, de la Evaluarea Națională 2022. Aceștia au avut de rezolvat, după tragerea la sorți, varianta 4 de test.

Aceștia au avut la primul subiect două fragmente: unul din „Toate pânzele sus”, de Radu Tudoran și al doilea din „Fragmente din viața lui Delavrancea” de Cella Delavrancea. Pe baza acestora au trebuit să răspundă la mai multe cerințe date, împărțite în două tipuri de itemi A și B.

În partea A, punctul 8 este următorul: „Crezi că este plictisitor să vizitezi de mai multe ori un loc? Motivează-ți răspunsul, în 50-100 de cuvinte, valorificând textul 2.”

la punctul 9, să asocieze fragmentul din „Toate pânzele sus” cu un alt text studiat la clasă sau citit ca lectură suplimentară, „prezentând în 50-100 de cuvinte, o valoare morală/culturală comună, prin referire la câte o secvență relevantă din fiecare text”.

La subiectul al doilea au avut următoarea cerință:

„Imaginează-ți că tocmai te-ai întors din vacanță. Scrie un text narativ, de minimum 150 de cuvinte, în care să prezinți cea mai frumoasă întâmplare din vacanță, incluzând o secvență descriptivă, de minimum 30 de cuvinte, și o secvență dialogată de minimum patru replici.” Acest item este notat cu 20 de puncte.

Ministerul Educației a publicat și baremele de corectare pentru subiectul la Limba și Literatura Română:

Profesoara de Limba și Literatura Română Beatrice Simion, de la Liceul Româno-Finlandez din București, a rezolvat subiectele de astăzi în direct:

Regulile de susținerea examenului

Accesul în centrele de examen s-a făcut de la ora 8.00 și la 9 au fost distribuite foile cu subiectele. Proba durează două ore. Copiii trebuie să aibă la ei actul de identitate, pix sau stilou cu cerneală albastră. Este indicat să aibă la ei apă și șervețele.

Intrarea în sală cu materiale ajutătoare sau telefon mobil poate duce la eliminarea elevului din examen și lucrarea sa va fi notată cu 1.

Candidații primesc subiectele sub formă de broșură și pot să solicite și pagini suplimentare dacă au nevoie.

Cei care vor să predea lucrările înainte de expirarea timpului maximum pot părăsi centrul de examen cel mai devreme după o oră de la începerea rezolvării subiectelor.

Pentru prima dată în acest an, elevii olimpici pot să nu participe la Evaluarea națională și să depună direct dosarul pentru admitere la inspectorat.

Joi, 16 iunie, va avea loc proba la matematică și rezolvarea subiectelor acestei probe o veți putea vedea în direct pe Libertatea.

Pe 17 iunie va fi proba scrisă la Limba și literatura maternă pentru minoritățile naționale și miercuri, pe 23 iunie, până în ora 14.00, vor fi afișate rezultatele. În aceeași zi, dar și pe 24 iunie, se vor putea depune contestații, iar rezultatele finale vor fi afișate pe 30 iunie.

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

subiecte romana, subiecte evaluarea nationala 2022, evaluarea nationala 2022