Test grilă la sport

Cât de bine înțelegi exercițiile din manualul de sport?

10.08.2018

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrații de Oana Barbonie

Manualul de educație fizică și sport pentru elevii de clasa a V-a a fost una dintre noutățile anului școlar 2017-2018. Cartea este structurată în șase capitole mari, în care elevii primesc noțiuni legate de activitatea motrică, dezvoltarea armonioasă, cele mai cunoscute discipline sportive, igiena individuală și sportivitate. Fostul ministru al educației, Liviu Pop, susținea în momentul apariției manualului că în acesta „se arată corect cum se fac anumite exerciții, se explică corect, mult mai pe îndelete anumite elemente pe care profesorul de sport le explică foarte, foarte repede”. Am selectat nouă ilustrații cu exerciții pe care ar trebui să le execute elevii de clasa a V-a și lansăm provocarea unui test de perspicacitate.

Dacă vrei să aprofundezi materia, varianta integrală a manualului de sport pentru clasa a V-a este disponibilă aici.

Nicoleta Coșoreanu

Reporter

Exploratoare de sisteme. Ale celor de legi, în educație, și ale celor de joc, în sport.

Oana Barbonie

Art Director

Și un oarecare reporter vizual.

sport manual test