Categorie

Cu și despre profesori, cu sau fără catedră și catalog.

Educația în lume. Cele 279 de eleve nigeriene răpite săptămâna trecută au fost eliberate. O treime dintre părinții din SUA vor școală online și după pandemie

Florinela Iosip

Cele 279 de eleve nigeriene răpite săptămâna trecută de așa-numiții „bandiți“ au fost eliberate, o treime dintre părinții din SUA vor școală online și după pandemie, iar una din cinci școli din Marea Britanie a înființat o bancă de alimente pentru a sprijini copiii din familiile sărace.

07.03.2021

Viața secretă din creierul adolescenților (fragment)

de Școala9

O carte despre creierul adolescenților, care te va ajuta să-ți înțelegi mai bine copilul.

O familie de români din Moscova, despre școala rusă. „Ei sunt competitivi și când se distrează. Nu au conceptul de locul doi”

Am ales, în vreme de război, să discutăm despre școală. Pentru că, atâta vreme cît școlile continuă să funcționeze, avem o șansă să oprim războaiele. Rusia este astăzi, într-un fel, prizoniera involuntară a deciziilor conducerii sale beligerante și care tulbură pacea lumii. Rusia este locul unde, spune o familie de români care locuiește de 8 ani la Moscova, portretul lui Vladimir Putin e în sălile de clasă deși „nu le impune nimeni. Ci pur și simplu ei îl văd ca pe un lider”. Dar în Rusia se face și școală. Să vedem cum. Pentru că am ales să vorbim despre școală.

22.02.2022